Daň z příjmů zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
Úvod
V zákoně o daních z příjmů se dozvíte:
-
Jaké druhy příjmů podléhají dani z příjmů
-
Které příjmy jsou osvobozeny.
Daň z příjmů patří spolu s DPH a spotřebními daněmi mezi nejdůležitější a nejvýnosnější daně.
Daň z příjmů je daní, která je uvalována na finanční příjem fyzických osob, obchodních společností nebo jiných právnických osob (například spolky, ústavy, o.p.s.).
Daň z příjmů právnických osob zdaňuje čistý zisk (rozdíl mezi příjmy a náklady a případně dalšími odpisy). U NNO viz výjimky v odstavci F) Předmět daně a G) daňové příjmy osvobozené.
A. Odkazy (stav ke dni 29. 7. 2017):
Na následujících dvou odkazech naleznete novinky z legislativy, vysvětlující články, metodiku pro zpracování mezd, metodiku pro zpracování agend, odpovědi na to, co vás zajímá. Návody jak se co dělá.
http://www.financnisprava.cz/cs/dane/novinky/2017
http://www.financnisprava.cz/cs/dane/legislativa-a-metodika
Zákon o dani z příjmů – odkaz na portál veřejné správy Je zde celý zákon o všech příjmech. Ne jen mzdy. http://portal.gov.cz/app/zakony/zakon.jsp?page=0&fulltext=z~C3~A1kon~20o~20dan~C3~ADch~20z~20p~C5~99~C3~ADjm~C5~AF&nr=586~2F1992&rpp=15#seznam
Daň z příjmů je přímá daň.
B) Členění zákona o dani z příjmů
Daněmi z příjmů fyzických osob (dále jen FO) se zabývá část I zákona, § 2–16b
Daněmi z příjmů právnických osob (dále jen PO) se zabývá část II zákona, § 17–21a
Společná ustanovení pro daně FO a PO jsou v části III, § 21b–38fa
Část IV zákona v § 38g–38w popisuje zvláštní ustanovení pro vybírání daně z příjmů
C) Novely týkající se daní z příjmů, které vstoupily v platnost v posledním roce:
zákon č. 113/2016 Sb. (účinnost od 1. listopadu 2016)
zákon č. 321/2016 Sb. (účinnost od 1. listopadu 2016)
zákon č. 188/2016 Sb. (účinnost od 1. ledna 2017)
zákon č. 454/2016 Sb. (účinnost od 1. ledna 2017)
zákon č. 873/2017 Sb. (účinnost od 1. dubna 2017)
zákon č. 170/2017 Sb. (účinnost od 1. 7. 2017) – některá ustanovení platí až os 1. 1. 2018
Daňový balíček zákona č. 170/2017 Sb,. se dotýká také zákona o DPH ve kterém provádí celkem 134 změn.
D) Kde hledat zákony:
Weby, které mají obvykle včasnou aktualizaci: Finanční správa – oddíl novinky (téměř okamžitě). Zákony: Business center(zákon v aktuálním znění se zapracováním novel do zákona, brzy po novelizaci), Zákony pro lidi.cz (znění novel), Peníze.cz (články o změnách), Portál veřejné správy týden až dva počkejte na aktualizaci, pak zde máte úplné znění: http://portal.gov.cz/app/zakony
Doporučuji v nejasných případech, kdy nemůžete novelu na webu objevit, nejste si jisti apod., vždy konzultaci s právníkem (nejlépe advokátem), daňovým poradcem, můžete se také obrátit na naši poradnu.
Daňový balíček platný od 1. 7. 2017 obsahuje složitě platnosti některých změn. Od 1. 1. 2018 ale i od 1. 7. 2017 a několik případů i od 1. 1. 2017. Bedlivě proto sledujte, co od kdy platí.
Zde uvádíme stav ke dni 1. 7. 2017 o daních z příjmů právnických osob se zapracovanými novelami do uvedeného data.
E) Základní pojmy – slovníček
FO – fyzická osoba
DPFO – daň z příjmu fyzických osob
Dále se bude zabývat pouze PO se zaměřením na spolky a ústavy, o.p.s.:
PO
právnická osoba
DPPO
daň z příjmu právnických osob
ZDP
zákon o dani z příjmů 586/1992/Sb. v aktuálním znění
Daňový rezident PO
Daňový rezident právnické osoby je popsán v § 17 odstavce 3. Za daňového rezidenta se považuje poplatník, který má reálné sídlo nebo místo vedení na území ČR. Určujícím faktorem pro určení rezidentství je, ze kterého místa je převážně poplatník řízen. Daňový rezident = plátce daně z příjmů. Daní i příjmy plynoucí ze zahraničí.
Zdaňovací období
kalendářní rok
Poplatník
Daňový subjekt, který je ze zákona povinen hradit daň svým jménem, ze svého předmětu plnění tj. právnické osoby, které jsou povinny platit daň
Plátce:
daňový subjekt, který je ze zákona povinen uhradit daň vybranou nebo sraženou od jiných subjektů (poplatníků) – například daň ze mzdy zaměstnanců
Variabilní symbol
Je identifikátor plateb v tuzemském platebním styku. Jeho maximální délka je 10 znaků a skládá se jen z číslic. V platebním styku obvykle číslo faktury. Při komunikaci s úřady obvykle FO uvádí rodné číslo a PO své IČ.
Variabilní symbol je důležitým prvkem při párování dokladů.
Konstantní symbol
Je identifikátor charakteru a způsobu platby. Povinný je pouze pro příkazy k zúčtování, ale jen těch, které jsou příjmem nebo výdajem státního rozpočtu a těch, o nichž to stanoví zvláštní právní předpis (vyhláška č. 514/2002 Sb.),
Specifický symbol
je dodatečný symbol bankovních plateb, který je definován jako nejvýše desetimístné číslo, přičemž i algebraicky nevýznamné nuly před začátkem
Specifický symbol není u plateb povinný. Jedná se o rozšiřující identifikátor. Pro označení čísla jsou pro vyhodnocení symbolu platné.
Převodní příkaz
Převodní příkazy slouží k vytvoření příkazů k provedení bankovních plateb.
Správce daně:
Příslušný finanční orgán, který daň vybírá a je povinen ji spravovat (finanční a celní úřady)
FÚ
finanční úřad
SFÚ
specializovaný finanční úřad
(především pro banky, pojišťovny, zajišťovny), dozor nad loteriemi a vymáhá peněžitá plnění uložená finančními úřady
XML
(eXtensible Markup Language – rozšiřitelný značkovací jazyk) je nový formát dokumentů který nám předepisuje, jak zapsat data společně s jejich významem. Tzv. značkovací jazyk.
Základ daně
Součet dílčích základů daně, podle jednotlivých druhů příjmů, ze kterého se vypočítá, po snížení o nezdanitelné části základu daně a od daně osvobozené příjmy, daň z příjmů.
Sazba daně PO
19 %
Daň
Daň je neúčelová, neekvivalentní, jednostranná a zákonem určená platba bez nároku plátce na protiplnění ze strany státu. Placení daně je v pravidelných intervalech či podle skutečnosti, která nastala.
Osvobození od daně
Zproštění povinnosti placení daně jen v případech, které stanovuje zákon.
Splatnost daně
termín do kdy se má daň zaplatit
Řádné daňové přiznání
daňové přiznání podané finančnímu úřadu
Opravné daňové přiznání
Opravené daňové přiznání podané po řádném daňovém přiznání, před lhůtou k odevzdání řádného daňového přiznání
Dodatečné daňové přiznání
Opravené daňové přiznání podané po lhůtě k odevzdání řádného daňového přiznání – Pokud jste si daň omylem zmenšili, musíte opravné přiznání podat nejpozději do jednoho měsíce po termínu k podání řádného přiznání. Pokud jste na dani zaplatili více, opravné daňové přiznání podávat nemusíte. Žádáte jen o vrácení přeplatku na dani.
VPP
veřejně prospěšný poplatník
Veřejně prospěšným poplatníkem je poplatník, který v souladu se svým zakladatelským právním jednáním, statutem, stanovami, zákonem nebo rozhodnutím orgánu veřejné moci jako svou hlavní činnost vykonává činnost, která není podnikáním (§ 17aZDP).
Úzký základ daně
spolky, nadace, nadační fondy, církevní organizace a další, nevyjmenované v širokém základu daně, pokud nejsou poskytovatelem zdravotních služeb.
Široký základ daně
obecně prospěšné společnosti, ústavy, veřejné výzkumné instituce, veřejné vysoké školy, poskytovatelé zdravotních služeb
Registrace k DPPO
K dani z příjmů se právnická osoba musí registrovat hned po svém vzniku. Mimo veřejně prospěšných poplatníků, kterými jsou například spolky. Ale jen za podmínky, že spolek přijímá pouze příjmy, které nejsou předmětem daně nebo jsou osvobozené od daně, nebo je z nich daň vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně.
Pokud spolek nemá příjmy a výdaje, příjmy tvoří pouze granty a dotace, členské příspěvky. Za těchto podmínek pak spolku ani nevzniká povinnost podávat přiznání k dani z příjmů právnických osob (a povinnost toto oznamovat). Viz § 38mb písm. a) a § 38mc zákona o daních z příjmů.
Pokud má spolek příjmy, které jsou předmětem daně, musí podat daňové přiznání a být registrován na FÚ.
Jestliže spolek vlastní živnostenská oprávnění na reklamu nebo pronájmy, musí podávat vždy daňové přiznání (i když mu nevznikne daňová povinnost) a musí být pochopitelně registrován u místně příslušného správce daně.
Ústav i o.p.s. musí být registrován na FÚ- Jedná se organizaci se širokým základem daně. Zde jsou všechny příjmy předmětem daně, s výjimkou investičních dotací.
NOZ
Nový občanský zákoník účinný od 1. ledna 2014.
NNO
nestátní nezisková organizace (spolky, ústavy, o.p.s., nadace, účelová zařízení církví…) Znaky NNO: Soukromý charakter a nezávislost na státu, organizovanost, nerozdělování zisku mezi členy, dobrovolnost, samosprávnost.
Obecně prospěšná společnost Činnost obecně prospěšných společností byla upravena zákonem o obecně prospěšných společnostech č. 248/1995 Sb., který byl k 1. lednu 2014 zrušen NOZ. Pokud ale u obecně prospěšné společnosti nedojde k transformaci na ústav, nadaci nebo nadační fond, řídí se tímto zákonem nadále. Poskytuje obecně prospěšné služby, podle zakládací listiny. V názvu musí mít zkratku o.p.s a je zapsaná u krajského soudu v rejstříku obecně prospěšných společností.
Ústav
Právnická osoba provozující hospodářsky prospěšnou činnost. V názvu musí mít zapsaný ústav nebo zkratku z. ú. Zapisuje se do rejstříku ústavu u krajského soudu.
Zisk z těchto činností může ústav použít jen k podpoře činnosti, pro niž byl založen, a k úhradě nákladů na vlastní správu.
Spolek
Forma PO, určená pro samosprávné a dobrovolné sdružení osob vedených společným zájmem, které je založeno nejméně třemi osobami, z nichž minimálně jedna musí být starší 18 let. Účelem spolku mohou být buď vzájemně prospěšné cíle, společné aktivity zaměřené pouze na členy spolku, nebo veřejně prospěšné cíle směřující vůči veřejnosti, případně cíle smíšené. Spolek může vlastním jménem podnikat, ale nesmí to být jeho hlavní činností. Případný zisk musí být použit na podporu dosažení vlastních cílů spolku. V názvu musí mít zapsaný spolek nebo zkratku z. s. Zapisuje se do spolkového rejstříku u krajských soudů.
Fundace
majetek věnovaný ke konkrétnímu účelu (Zpravidla nadace a nadační fondy).
p.a.
Per annum – roční způsob úročení – V procentech vyjádřená úroková sazba p.a. znamená výši úroku v procentech z nominální částky ročně.
Pod tímto označením se skrývá skutečnost, že při výpočtu úroků je používána fikce, že rok má 360 dnů a měsíc 30 dnů. Z toho vyplývá, že v měsících, které mají 31 dnů, se zůstatek jednoho dne neúročí (obvykle se jedná o 31. den v měsíci). V únoru se zůstatek 28. dne měsíce úročí dvakrát navíc (to znamená, že se fiktivně vytvoří 29. únor a 30. únor). Pokud má únor 29 dnů, úročí se zůstatek z tohoto dne jedenkrát navíc (fiktivně se tedy vytvoří 30. únor).
úroková sazba
je číselné označení konkrétní sazby, v případě sazby 2 % se jedná o hodnotu 2. Převod na procenta zajišťuje konstanta 100 ve jmenovateli (tj. „pod lomítkem zlomku“)
Předmět daně a výpočet – viz také článek C) Předmět daně v neziskovém sektoru
F) Předmět daně:
Viz ZDP §17a, 18a, 19a, 19b, §20
Poplatníky dělíme na:
-
s úzkým základem daně – spolky, nadace, nadační fondy, církevní organizace, fundace a další nevyjmenované níže pokud nejsou poskytovatelem zdravotních služeb
-
se širokým základem daně – obecně prospěšné společnosti, ústavy…
U poplatníků se širokým základem daně jsou předmětem daně všechny příjmy s výjimkou investičních dotací (o.p.s. a ústavy).
U poplatníků s úzkým základem daně (spolky) nejsou předmětem daně zejména:
U poplatníků s úzkým základem daně (spolky) nejsou předmětem daně zejména:
1. příjmy z nepodnikatelských činností, kde vynaložené výdaje na tyto činnosti příjmy převyšují. Tedy předmětem daně nejsou příjmy ze ztrátové nepodnikatelské činnosti.
2. příjmy z dotací, příspěvků či jiných plnění z veřejných rozpočtů
Pokud nezisková organizace není veřejně prospěšným poplatníkem, je její daňový režim shodný s obchodními korp oracemi.
G) Daňové příjmy osvobozené od daně z příjmů:
Dary, viz samostatný článek
a) příjmy osvobozené
členské příspěvky podle stanov, statutu apod. / neplatí pro ústavy, nemají členy/
příjmy z dědictví či odkazu
bezúplatné příjmy do veřejné sbírky nebo z veřejné sbírky
příjmy v podobě majetkového prospěchu do 100.000 Kč u při bezúročné zápůjčce, výpůjčce nebo výprose
b) U veřejně prospěšného poplatníka je předmětem daně vždy příjem
a) z reklamy,
b) z členského příspěvku (viz výše osvobození od daně)
c) v podobě úroku,
d) z nájemného s výjimkou nájmu státního majetku
c) ZDP § 18a Zvláštní ustanovení o předmětu daně veřejně prospěšných poplatníků
(3) U veřejně prospěšného poplatníka se splnění podmínky uvedené v odstavci 1 písm. a) posuzuje za celé zdaňovací období podle jednotlivých druhů činností. Pokud jednotlivá činnost v rámci téhož druhu činnosti je prováděna jak za ceny, kdy dosažené příjmy jsou nižší nebo rovny než související výdaje (náklady) vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení, tak za ceny, kdy dosažené příjmy jsou vyšší než související výdaje (náklady) vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení, jsou předmětem daně příjmy z těch jednotlivých činností, které jsou vykonávány za ceny, kdy příjmy převyšují související výdaje. (4) Veřejně prospěšný poplatník je povinen vést účetnictví tak, aby nejpozději ke dni účetní závěrky byly vedeny odděleně příjmy, které jsou předmětem daně, od příjmů, které předmětem daně nejsou, nebo předmětem daně jsou, ale jsou od daně osvobozeny. Obdobně to platí i pro vedení výdajů (nákladů).
H) Základ daně
a) Pro stanovení základu daně z příjmů právnických osob v České republice platí ustanovení § 23 až 33 a ustanovení odstavců 2 až 6 § 20 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.
b) Základem daně je rozdíl, o který příjmy, s výjimkou příjmů, které nejsou předmětem daně, a příjmů osvobozených od daně, převyšují výdaje (náklady), a to při respektování jejich věcné a časové souvislosti v daném zdaňovacím období; rozdíl se upraví podle tohoto zákona.
c) Výpočet základu daně
Pro zjištění základu daně se vychází z:
a) výsledku hospodaření (zisk nebo ztráta), a to vždy bez vlivu Mezinárodních účetních standardů, u poplatníků, kteří vedou účetnictví.
b) rozdílu mezi příjmy a výdaji u poplatníků, kteří vedou jednoduché účetnictví
d) Snížení základu daně. Veřejně prospěšný poplatník může využít snížení základu daně dle §20 odst. 7 ZDP základ daně lze snížit o 30 % maximálně o 1.000.000 Kč, pokud snížení činí méně než 300.000 Kč, lze základ daně snížit až o 300.000 Kč do výše základu daně. (Neplatí pro obce, kraje, poskytovatele zdravotních služeb a profesní komory).
Veřejná vysoká škola, obecně prospěšná společnost nebo ústav, které jsou soukromou vysokou školou podle zákona upravujícího vysoké školy, a veřejná výzkumná instituce mohou základ daně snížit o 30 %, maximálně však o 3.000.000 Kč, pokud snížení činí méně než 1.000.000 Kč, lze základ daně snížit až o 1.000.000 Kč do výše základu daně.
e) Podmínkou pro využití snížení základu daně je následné využití daňové úspory ke krytí nákladů (výdajů) souvisejících s činnostmi, z nichž získané příjmy nejsou předmětem daně, a to nejpozději do konce následujícího zdaňovacího období (Platí pro spolky od roku 2017. Do roku 2016 bylo možno daňovou úsporu u spolků využít ve třech následujících letech. Ostatní měli, jako nyní na využití daňové úspory pouze jeden následující rok).
Úsporu na dani je nutné u spolku využít na krytí nákladů ve ztrátové nepodnikatelské činnosti.
Obecně prospěšné společnosti a ústavy, musí úsporu na dani použít ke krytí nákladů (výdajů) prováděných nepodnikatelských činností.
I) Daňové a nedaňové náklady
V případě, že příjmy nejsou předmětem daně nebo jsou osvobozené, náklady vynaložené na tyto příjmy jsou daňově neuznatelné.
Například spolek obdrží dotaci 20 000 Kč. Výdaje ve výši 20 000 Kč, vynaložené na tuto dotaci, jsou výdaji daňově neuznatelnými.
Současně v souladu s §25 odst. 1 i) ZDP platí, že daňově neuznatelné jsou i všechny výdaje (náklady) hrazené z prostředků, jejichž zdrojem byl u poplatníka daně z příjmů právnických osob příjem z darování a bezúplatných služeb od daně osvobozený nebo příjem, který nebyl předmětem daně.
V případě, že organizace využívá osvobození přijatých darů dle §19b ZDP, musí sledovat použití těchto darů a náklady hrazené z těchto darů pak musí považovat za daňově neuznatelné, a to bez ohledu na dobu, kdy budou dary využity (termínový limit pro využití darů není stanoven).
V případě, že určitý příjem je předmětem daně a není osvobozený, pak daňovou uznatelnost nákladů vynaložených na získání těchto příjmů je nutné posoudit z pohledu běžných daňových zásad vymezených v §24 a §25 ZDP.
J) Kdo, jak a kdy podává daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob
*) viz. základní pojmy – slovníček
KDO: Daňový rezident PO*) podává přiznání k dani z příjmů právnických osob za zdaňovací období, což je v našem případě kalendářní rok.
Organizace, která má zřízenou datovou schránku musí ze zákona podat daňové přiznání v předepsaném formátu xml *), prostřednictvím své daňové schránky. Jinak obdrží pokutu. Doporučujeme k vyplnění tiskopis na stránkách daňové správy. Zde se vše převede automaticky do požadovaného formátu. Dále viz body F, G, H, I
JAK: Ti, kteří nemají datovou schránku, mohou podat přiznání elektronicky, pokud mají zaručený elektronický podpis.
Ti, kteří nemají datovou schránku a ani zaručený elektronický podpis, mohou podat přiznání v listinné podobě (poštou doporučeně nebo na podatelnu finančního úřadu). Dále elektronicky prostřednictvím portálu daňové správy.
Odeslání z portálu bez podpisu nebo datové schránky je nutné finančnímu úřadu potvrdit. Tento úkon popisuje v ustanovení § 71 odst. 1, zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, v účinném znění a to nejpozději do pěti kalendářních dnů od odeslání podání. Bez potvrzení tento úkon nebude mít účinky podání. K potvrzení je možné využít např. tzv. E-tiskopis podání.
Viz odkaz na tiskopis k vyplnění: https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/uvod/vstup_expert.faces
KDY: DPPO*) za rok 2017 (pokud nemáte daňového poradce) se musí podat nejpozději v úterý 3. dubna 2018. Je to první pracovní den po velikonočních svátcích.
V případě, že máte daňového poradce, platí pro vás termín odevzdání PDPO *) na pondělí 2. července 2018.
Daňový řád toleruje čtyřdenní zpoždění. Za pozdní podání daňového přiznání je automatická pokuta ve výši 500 Kč.
Dále viz základní pojmy – slovníček řádné, opravné a dodatečné daňové přiznání
K) Jak zaplatit daně
Spolky, ústavy a o. p. s. často na daň z příjmů právnických osob nedosáhnou. Pro ty, kteří daň musí zaplatit, je určena následující informace. Viz osvobození vyjmenovaných NNO od daně.
a) Nejjednodušší je bankovní převod, peníze jsou na účtu finančního úřadu následující pracovní den po odeslání platby.
b) Na poště můžete použít poštovní poukázku typu „A“, platba putuje přesně dva pracovní dny.
c) Daně můžete hradit i v hotovosti, a to na pokladnách České národní banky na účty finančních úřadů. Hotově můžete platit v pokladnách finančních úřadů. Pokladny jsou obvykle otevřeny pouze v pondělí a ve středu.
d)Daň musíte zaplatit tak, aby poslední den splatnosti byla již na účtu finančního úřadu u České národní banky. Za pozdní platbu musíte uhradit úrok z prodlení. Ten je ve výši repo sazby ČNB s přirážkou 14 %. Jedná se o roční úrokovou sazbu. (p.a.)
e) Na jaké účty zaplatíme daň?
xxx – yyyyyyyy/0710
kde xxx je předčíslí účtu pro jednotlivé druhy daní – ODKAZ: http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-placeni-dani/Priloha_2_2014.pdf
pomlčka mezi předčíslím účtu a matrikou musí být vyplněna, jinak není platba realizována
yyyyyyyy je číslo matriky (účty krajských finančních úřadů)
0710 je kód České národní banky, u které má finanční správa v celé ČR své bankovní účty
Jako variabilní symbol se uvede DIČ organizace
Konstantní symbol u bankovního příkazu a internetového bankovnictví je 1148
Konstantní symbol při úhradě poštovní poukázkou je 1149
Platba DPH má v některých případech svá specifika. Ale to si povíme až u jmenované daně.
Předčíslí daně z příjmů právnických osob je: 7704
Čísla matrik bankovních účtů finančních úřadů (FÚ) včetně Specializovaného finančního úřadu (SFÚ) *) (bankovní účty jsou vedeny v Kč)
Název finančního úřadu |
Sídlo finančního úřadu |
Matrika |
Kód banky |
Finanční úřad pro hlavní město Prahu |
Praha |
77628031 |
0710 |
Finanční úřad pro Středočeský kraj |
Praha |
77628111 |
0710 |
Finanční úřad pro Jihočeský kraj |
České Budějovice |
77627231 |
0710 |
Finanční úřad pro Plzeňský kraj |
Plzeň |
77627311 |
0710 |
Finanční úřad pro Karlovarský kraj |
Karlovy Vary |
77629341 |
0710 |
Finanční úřad pro Ústecký kraj |
Ústí nad Labem |
77621411 |
0710 |
Finanční úřad pro Liberecký kraj |
Liberec |
77628461 |
0710 |
Finanční úřad pro Královéhradecký kraj |
Hradec Králové |
77626511 |
0710 |
Finanční úřad pro Pardubický kraj |
Pardubice |
77622561 |
0710 |
Finanční úřad pro Kraj Vysočina |
Jihlava |
67626681 |
0710 |
Finanční úřad pro Jihomoravský kraj |
Brno |
77628621 |
0710 |
Finanční úřad pro Olomoucký kraj |
Olomouc |
47623811 |
0710 |
Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj |
Ostrava |
77621761 |
0710 |
Finanční úřad pro Zlínský kraj |
Zlín |
47620661 |
0710 |
Specializovaný finanční úřad |
Praha |
77620021 |
|
Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů (FÚ)
kromě Specializovaného finančního úřadu pro placení daní
(bankovní účty jsou vedeny v Kč)
Název daně a předčíslí účtu
Daň darovací dle z. č. 357/1992 Sb. platného do 31. 12. 2013
7747
Daň dědická dle z. č. 357/1992 Sb. platného do 31. 12. 2013
7739
Daň z nabytí nemovitých věcí dle z. o. č. 340/2013 Sb.
7691
Daň z nemovitých věcí dle z. č. 338/1992 Sb. (do 31. 12. 2013 daň z nemovitostí)
7755
Daň z převodu nemovitostí dle z. č. 357/1992 Sb. platného do 31. 12. 2013
7763
Daň silniční
748
Daň z přidané hodnoty
1)
705
Daň z příjmů fyzických osob – vybíraná srážkou podle zvláštní sazby
7720
Daň z příjmů fyzických osob podávajících přiznání
721
Daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
713
Daň z příjmů právnických osob
7704
Daň z příjmů právnických osob-vybíraná srážkou podle zvláštní sazby
7712
Daň z hazardních her dle § 3 odst. 1 písm. a), b), c), d), f), g), h) z. č. 187/2016 Sb.
3)
2815
Daň z technických her dle § 3 odst. 1 písm. e) z. č. 187/2016 Sb.
3)
2823
Neoprávněný majetkový prospěch, pokuty dle z. č. 526/1990 Sb.
3789
Odvod z loterií a jiných podobných her dle § 41b odst. 1 z. č. 202/1990 Sb.
2639
Odvod z loterií a jiných podobných her dle § 41b odst. 2, 3 a 4 z. č. 202/1990 Sb.
2655
Odvody a penále za porušení rozpočtové kázně – podpora bydlení
5725
Odvody a penále za porušení rozpočtové kázně – Státní finanční aktiva
5661
Odvody a penále za porušení rozpočtové kázně – Státní fond životního prostředí
5717
Odvody a penále za porušení rozpočtové kázně – státní fondy
5733
Odvody a penále za porušení rozpočtové kázně – státní rozpočet
4722
Odvody za porušení rozpočtové kázně – Národní fond I
5741
Odvody za porušení rozpočtové kázně – Národní fond II
5776
Odvody za porušení rozpočtové kázně – Rezervní fond
5784
Pokuty a náklady řízení za porušení evidence tržeb
4837
Pokuty a náklady řízení ve správním řízení
3754
Pokuty dle z. č. 254/2004 Sb. – omezení plateb v hotovosti
2735
Pokuty dle z. č. 9/1991 Sb., z. č. 435/2004 Sb. – zaměstnanost
3797
Pokuty za neoznámení osvobozeného příjmu (z. č. 586/1992 Sb.)
4829
Pokuty za porušení povinností souvisejících s kontrolním hlášením (z. č. 235/2004 Sb.)
4810
Příslušenství daní
4706
Příslušenství daně z hazardních her
3)
14701
Příslušenství pojistného na důchodové spoření placené osobou samostatně výdělečně činnou
9136
Příslušenství pojistného na důchodové spoření sražené plátcem pojistného
9144
Správní poplatky
3711
Správní poplatky placené Generálnímu finančnímu ředitelství a Odvolacímu finančnímu ředitelství
2)
13717
Vratky k splátkám půjček od roku 1991
4730
Zvláštní prostředky – dobrovolné platby (z. č. 280/2009 Sb., daňový řád)
70033
Zvláštní prostředky – exekuce
35
Zvláštní prostředky – konkurzní pohledávky (z. č. 328/1991 Sb., z. č. 182/2006 Sb.)
30031
Zvláštní prostředky – mezinárodní pohledávky (z. č. 191/2004 Sb., z. č. 471/2011 Sb.)
50032
Zvláštní prostředky – zajištění daně (z. č. 235/2004 Sb., o DPH)
80039
Zvláštní prostředky – zajištění daně (z. č. 280/2009 Sb., daňový řád)
20036
Zvláštní prostředky – zajištění daně (z. č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
10030
Vysvětlivky
1) Bankovní účet s předčíslím 705 Daň z přidané hodnoty nelze použít k úhradě DPH-zvláštní režim jednoho správního místa, tzv. Mini One Stop Shop (MOSS).
2) Bankovní účet s předčíslím 13717 Správní poplatky
má jen Finanční úřad pro hlavní město Prahu (číslo bankovního účtu: 13717-77628031/0710)
k placení správních poplatků Generálnímu finančnímu ředitelství (GFŘ)
a Finanční úřad pro Jihomoravský kraj (číslo bankovního účtu: 13717-77628621/0710) k placení správních poplatků Odvolacímu finančnímu ředitelství (OFŘ)
3) Bankovní účty s předčíslím 2815 Daň z hazardních her, 2823 Daň z technických her a 14701 Příslušenství
daně z hazardních her otevřeny v ČNB od 1. 4. 2017.
L) Závěrem něco na odlehčení.
Přeji vám, abyste se nemuseli řídit následujícím moudrem. Daně vyřizujte včas.
Definice posledního dne:
Poslední den lhůty v daňovém řízení je den, předcházející dni, ve kterém jsme zjistili, že máme něco udělat.
This document has been edited with the instant web content composer which can be found at htmleditor.tools - give it a try.