ANNOJMK

Zastřešujeme nestátní neziskové organizace v Jihomoravském kraji

Domů / Zprávy 2017 / Na co nezapomenout před prázdninami
Zprávy 2017
Datum publikace: 23.6.2017

Na co nezapomenout před prázdninami

Chystáte se na dovolenou? A je zápis vašeho spolku ve veřejném rejstříku v souladu s novou právní úpravou? Nenechte si pokazit léto výzvou soudu k opravě a doplnění zapisovaných údajů, která na vás může čekat po návratu z dovolené, a dejte si rejstřík zavčas do pořádku!
Spolky (resp. dřívější občanská sdružení) měly povinnost do 31. 12. 2016 doplnit do veřejného rejstříku údaje, které se zapisují s účinností novelizace občanského zákoníku (a s tím souvisejícím zákonem o veřejných rejstřících). Mnoho spolků tomu tak však prozatím neučinilo, proto jsou nyní postupně vyzývány soudy k uvedení zapisovaných údajů do souladu s požadavky účinné právní úpravy. Neaktuální komplikace mohou spolkům přinést nemalé komplikace a v krajním případě mohou vést až k jejich zrušení.
A ptáte se, co si zkontrolovat?
1/ Stanovy tak, aby byly v souladu s občanským zákoníkem, případně název spolku (ten podle novelizace občanského zákoníku již existující občanská sdružení automaticky transformovaná na spolky měnit nemusí, avšak je třeba zkontrolovat, zda s podobným názvem již neexistuje jiný subjekt)
2/ Zápis ve veřejném rejstříku, že obsahuje všechny údaje, které vyžaduje § 25 zákona o veřejných rejstřících (např. sídlo, statutární orgán, atd.)
Podrobný postup naleznete v článcích na našich stránkách: http://www.annojmk.cz/spolky-noz-co-ted a v brožurách, které jsou zde volně ke stažení a v případě nejasností se na nás neváhejte obrátit, a to na email poradna@annojmk.cz.