ANNOJMK

Zastřešujeme nestátní neziskové organizace v Jihomoravském kraji

Domů / Na návštěvě v ateliéru
Datum publikace: 24.8.2016

Na návštěvě v ateliéru

Vydaly jsme se spolu s kolegyní Martinou na návštěvu do ateliéru akademického malíře Františka Hanáčka, který v panoramatu současného českého malířství zaujímá zvláštní místo. Věnuje se krajinomalbě, zátiší a portrétu a rozhodl se podpořit anketu Osobnost NNO JMK 2016 a vítězi letošního ročníku darovat svůj obrazem s folklorním motivem.
Jeho kamarád, JUDr. Vladimír Gašpar, který je již druhým rokem partnerem této ankety, nás na návštěvu doprovodil
Mezi nádhernými obrazy v mistrově ateliéru se rozvinul následující rozhovor.

1. Jaký je Váš vztah k neziskovkám jižní Moravy?
Gašpar: Velmi pozitivní, dlouhodobý, optimistický a přející.

2. Z jakého důvodu jste se rozhodl podpořit 2. ročník ankety Osobnost nestátních neziskových organizací Jihomoravského kraje?
Gašpar: Mně se líbí ta myšlenka, protože si myslím, že neziskový sektor je pořád Popelkou a je potřeba ukazovat na to, že máme lidi, kteří si zaslouží naši úctu, kteří jsou skromní, pracovití, ale zároveň jsou to prostě charismatické osobnosti. O anketě jsem se dozvěděl od předsedy ANNO JMK, pana Jaromíra Hrona, kořeny naší spolupráce se datují od doby společných aktivit v oblasti česko-rakouské přeshraniční spolupráce, potkáváme se i při realizaci velkých regionálních projektů v rámci celého Jihomoravského kraje.

3. Pane Hanáčku, jak jste se dostal k podpoře této ankety a proč jste se rozhodl darovat svůj obraz jako hlavní cenu?
Hanáček: Já jsem velkorysý, prostě rád přispěju na dobrou věc a podporuji všechny takové akce, jdu do všeho, co má smysl.
Gašpar: … František cítil jisté souznění s tímto regionem …

4. Pane Hanáčku, máte vy sám nějakou zkušenost s činností neziskových organizací?
Hanáček: Já mám zkušenost s malováním.

A kolik roků malujete?
Hanáček: Je mi 62 let, začal jsem kreslit v 5 letech a maluji 43 let profesionálně.

Takže 57 roků malujete, štětec v ruce, to je úctyhodné.

Hanáček: Mám za sebou 6 000 pláten a víc než 8 900 kreseb. Podporou této akce jsem chtěl vyjádřit svoji sounáležitost s Kyjovskem a jeho rázovitým folklorem, s lidmi, kteří tam žijí a kromě jiného se věnují i spolkové činnosti. A protože jsem malíř, tak podpora obrazem.

5. Pane Hanáčku, jakou výstavu v nejbližší době plánujete?
Hanáček: V druhé polovině tohoto roku mám 4 výstavy, v současné době probíhá výstava v Kyjově, následně se stěhuje do Hodonína, Ratíškovic a končí v Lázních Lednice.

V Kyjově při slavnostní vernisáži své výstavy obdržel akademický malíř František Hanáček Cenu starosty města Kyjova a pamětní bronzovou medaili Jihomoravského kraje za celoživotní zásluhy v oblasti kultury.

Martina Joachim a Zdeňka Veselá