ANNOJMK

Zastřešujeme nestátní neziskové organizace v Jihomoravském kraji

Domů / Zprávy 2020 / Novoroční výstup na Babí lom
Zprávy 2020
Datum publikace: 7.1.2020

Novoroční výstup na Babí lom

Zdařilé uvítání nového roku 2020

Již 49. ročník tradiční akce nazvané Novoroční výstup na Babí lom proběhl díky tradičnímu nasazení organizátorů podpořenému nadmíru příznivým počasím úspěšně.
Akci, která letos přilákala více než 800 účastníků, pořádá Jihomoravská oblast Klubu českých turistů prostřednictvím odboru KČT Klub turistů a lyžařů Brno, Turistického oddílu mládeže Horolezčata. Pořadatele aktivně podpořili členové dalších odborů KČT Lokomotiva Brno a Adamov. Tradiční nabídka slaňování a svezení lanovkou na vrcholu Babího Lomu je zajištěna členy vysokohorské turistiky z odboru Univerzita Brno.
Akce doprovázely dvě sbírky – v sedle Babího Lomu tradiční Novoroční čtyřlístek, jehož výtěžek putuje na výstavbu zařízení pro hendikepované turisty, jmenovitě jsou z nich financovány trasy pro vozíčkáře. Nejstarší trasa je právě na Brněnsku a to v Mariánském údolí.
Druhá sbírka je v rámci akce Vystup na svůj vrchol, jejíž výnos putuje na výstavbu a údržbu chat Klubu českých turistů. V několika uplynulých letech byla takto financována novostavba chaty KČT na Lysé hoře, která již je v provozu.
Letošní sbírka bude směrována na nezbytnou obnovu Jiráskovy chaty na Dobrošově, díla věhlasného architekta Dušana Jurkoviče.
Na samotném vrcholu každý účastník dostal po úspěšném výstupu Pamětní list. Řada z účastníků věnovala do obou sbírek více než základních 20,- resp. 10,- Kč, takže na ústředí KČT budou organizátoři odesílat přes 12 000,- resp. 7 000,- Kč.

Všichni účastníci takto splnili čtyři novoroční předsevzetí, která představují tyto body: Jdi na Nový rok na výlet, pozvi někoho ze svého okolí, poznej kus přírody, přispěj potřebným.
V neposlední řadě organizátoři děkují za vstřícnost Lesům města Brna a starostovi obce Lelekovice, který nad akcí převzal záštitu,

                                                Václav Křepelka, předseda Odboru KČT KTL Brno, garant akce