Paní Liudmyla Pinchuk byla nominovaná v rámci ankety Osobnost nestátních neziskových organizací Jihomoravského kraje pro rok 2024.
Centrum Brusinka, z.s.
Obec působnosti: Brno
Centrum Brusinka, z.s., je neziskové multikulturní centrum v Brně, které poskytuje vzdělávací a volnočasové aktivity pro české i zahraniční rodiny. Naším posláním je podporovat mezikulturní porozumění, začlenění menšin a aktivní zapojení komunity prostřednictvím kurzů, workshopů a akcí, které rozvíjejí respekt, porozumění a propojení mezi lidmi různých národností, kultur a generací.
Pracovní pozice na níž navrhovaný působil (a) či působí:
Vedoucí rodinného ukrajinského oddělení v Multikulturním centru v Brně, zástupce ukrajinské menšiny v Klubu zastupitelů města Brna.
Aktivity navrhovaného v jiných oblastech:
Ludmila Vladimirovna Pinchuk se významně podílí na práci Multikulturního centra Brusinka v Brně, kde koordinuje ukrajinské rodinné centrum. Od začátku ruské agrese proti Ukrajině v roce 2022 centrum přijalo velký počet ukrajinských rodin a poskytlo jim podporu, včetně asistence při adaptaci dětí na české školství.
Koordinace vzdělávacích aktivit: v rámci Multikulturního centra Brusinka zajišťuje kurzy češtiny pro uprchlíky z Ukrajiny. Kurzy začaly již v roce 2022 a umožnily 30 dětem rychle se integrovat. Pod jejím vedením se také organizují volnočasové aktivity, jazykové kurzy a doučování.
Spolupráce s rodinami: Ludmila poskytuje rodičům uprchlíků informace o českém školství, doučování a nezbytnou psychologickou podporu.
Kulturní a komunitní aktivity: Ludmila také zajišťuje pořádání kulturních a společenských akcí, jako je KIDS MUSIC SLAVIC FESTIVAL nebo společné posezení, výlety a exkurze pro lepší pochopení rozmanitosti a posílení empatie mezi studenty. Tyto akce přispívají k mírovému soužití a přibližují veřejnosti kulturu uprchlíků.
Další činnosti, kterými si plní čas, zaměstnání, rodina, koníčky, přání do budoucna:
Školní sektor: Nyní pracuje s dětmi na střední škole – moc ji to baví. Děti různých národností mají různé tradice. Někteří rodiče se na ni obracejí s prosbou o pomoc při organizaci vzdělávacího procesu svých dětí, s některými musí pracovat dodatečně – překlenout mezery. Dále mnoho studentů potřebuje vyplnit mezery, jelikož byl Covid. Ukrajinci mají neustálý smutek – je válka.
Podpora školní integrace: Ludmila pomáhá ukrajinským dětem se začleněním do českého školního systému, například na školách Křídlovická a Střední škola v Líšni, kde působí jako asistentka pedagoga. Díky její pomoci se děti úspěšně přizpůsobují českému vzdělávacímu systému, mnohé z nich dosáhly lepších studijních výsledků a pokračují ve studiu na gymnáziích.
Podpora inkluzivního vzdělávání: spolupráce se školami na vytváření vzdělávacích materiálů a programů pro inkluzivní vzdělávání. To může zahrnovat kulturní workshopy, mezikulturní vzdělávání a programy na rozvoj jazykových schopností pro děti migrantů.
Projektové dny zaměřené na kulturní a sociální témata: organizace projektových dnů ve školách, kdy studenti pracují na tématech, jako je rovnost a respekt k různým kulturám.
Nachází se v Brně s dcerou a vnučkou od začátku války, ráda cestuje. Doufá, že válka brzy skončí a v lidech se projeví lidskost, zejména v oblasti podpory dětských uprchlíků s problémy se zdravím a obtížemi při vzdělávání.