Změna evidence skutečných majitelů

  • Publikováno: 17. 3. 2021

Od 1. 3. 2021 došlo ke změně v technologické platformě evidence skutečných majitelů.

Evidence skutečných majitelů je nyní nově součástí informačního systému veřejných rejstříků (důvody a bližší podrobnosti naleznete zde: https://esm.justice.cz/ias/issm/napoveda#zmeny).
Pro osoby zapsané a zapisující se do evidence skutečných majitelů je nejzásadnější změnou to, jak vypadá „hlavní obrazovka“ evidence a kde nalézt formulář k podání. Není však třeba mít obavy, tyto odkazy jsou stále jednoduše k zastižení, a to buďto pouhým proklikem přes „hlavní obrazovku“ (obrázek níže), nebo zadáním na adrese https://esm.justice.cz/ias/issm/podani.
Vše, včetně vyplnění podání (formuláře) apod. funguje podobně, jako veřejný rejstřík, který již všichni znají a většina se v něm bez větších problémů orientuje.

Důvodem pro změnu je nový zákon o evidenci skutečných majitelů, který nabude účinnosti 1. 6. 2021. Po nabytí účinnosti nového zákona dojde k řadě změn, které souvisí s fungováním evidence a zápisy do ní.
Velkou novinkou a usnadněním, dopadajícím na neziskové organizace, bude tzv. automatický průpis, který má za cíl odstranit nadbytečnou administrativu spojenou se zápisy do evidence skutečného majitele. Tzv. automatický průpis bude fungovat tak, že se údaje (včetně jejich změn) zapsané do veřejného rejstříku vždy automaticky přenesou do evidence skutečných majitelů a nebude tak již potřeba zápis do evidence skutečných majitelů provádět samostatně.

PřílohaVelikost
PDF icon zmena_evidence_skutecnych_majitelu_1.pdf222.3 KB
Štítky: