ANNOJMK

Zastřešujeme nestátní neziskové organizace v Jihomoravském kraji

Domů / Zprávy 2015 / K novele zákona o zdravotnictví, dopis z ČRDM
Zprávy 2015
Datum publikace: 12.2.2015

K novele zákona o zdravotnictví, dopis z ČRDM

Vážení přátelé z organizací pracujících s dětmi a mládeží,

ve vašem zájmu se na vás obracím s naléhavou žádostí o pomoc se zastavením potenciálně nebezpečné novely zákona o veřejném zdraví 258/2000 Sb., kterou pod číslem tisku 270 projednává poslanecká sněmovna. Obracím se na vás, protože poslanci potřebují získat informaci o nebezpečnosti novely nejen z ústředí ČRDM, ale především od vás, konkrétních organizací a dobrovolníků, zkrátka lidí z terénu, kteří jsou novelou reálně ohroženi a pracují v jejich volebním obvodu. Vzhledem k tomu, že zákon se bude projednávat již zítra nebo v nejbližších dnech, je potřeba reagovat pokud možno obratem.

Proč by vás novela měla zajímat?

Novela se vás týká, pokud pořádáte tábory nebo podobné akce delší než 5 dní s 30 a více dětmi do 15 let (podle zákona „zotavovací akce“). Novela současný vám dobře známý administrativní kolotoč nejen neusnadní, ale zase o něco zkomplikuje. Novela totiž nadále stanoví vaši organizaci a/nebo vašim zaměstnancům a/nebo vašim dobrovolníkům povinnosti, které nemají opodstatnění či nemohou být naplněny (př. neúčelně složité a nesprávně formulované požadavky na zdravotní dokumentaci dítěte) a povinnost stát se nástrojem pro vymáhání dalších povinností, které zákonným zástupcům/rodičům zákon stanoví (př. aby dítě, které se zúčastní tábora, mělo všechna povinná očkování tady si stát neví rady, jak zákonné zástupce donutit, aby povinnost očkování svých dětí dodržovali, a tak uloží vám, provozovatelům, abyste mu s tím pomohli…). Obzvlášť nebezpečné ale je, že vám jako provozovateli novela ukládá neúnosně vysoké pokuty až stovky tisíc za porušení správní povinnosti. Porušení správní povinnosti je situace, kdy se vlastně nic nestalo (tedy nedošlo k žádné škodě ani jakémukoliv poškození zdraví dítěte nebo dětí), jen lidově řečeno nemáte při kontrole ve správnou chvíli v ruce ten správný papír (seznam „papírů“ důvěrně znáte z vyhlášky 106/2001 Sb., která obsahuje hygienické předpisy pro pořádání táborů). Pro více informací si můžete přečíst také článek na ADAM.cz.

Co je cílem?

Naším cílem je ochránit organizace, pracující s dětmi a jejich dobrovolníky před likvidačními pokutami a zabránit státní administrativě aby používala jako nástroj represe vůči rodičům pořadatele zotavovacích akcí, potažmo dobrovolníky. Požadujeme zastavení projednávání novely, popřípadě takový pozměňovací návrh, který by rizika eliminoval.

Co proto můžete udělat vy?

Obraťte se co nejrychleji na některého z poslanců s prosbou o zastavení projednávání novely. Pro inspiraci posílám v příloze návrhy dopisů, které můžete využít při oslovení (odkazy ke stažení naleznete níže). Bude skvělé, když je před odesláním upravíte (aby od všech organizací neodcházeli stejné dopisy a nedošlo tak ke snížení věrohodnosti). Dále můžete oslovit místní tisk, vlivné rodiče, spřízněné zastupitele a kohokoliv dalšího, o kom si myslíte, že by mohl pomoci, vysvětlit jim situaci a požádat je o pomoc či spolupráci. Dejte nám prosím zprávu, co jste udělali a/nebo uděláte a jak vám můžeme pomoci my na zakony@crdm.cz.

V případě dotazů kontaktujte Karlínu Puttovou (karolina.puttova@crdm.cz) nebo mě (ales.sedlacek@crdm.cz).

Díky za vaši aktivitu a ochotu měnit věci, které vypadají předem ztracené, ale ve skutečnosti tomu zdaleka tak nemusí být.

Aleš Sedláček

předseda ČRDM

Návrhy dopisů pro poslance ke stažení: